Święta, wiadomo: spotkania rodzinne przy stole pełnym smakołyków. Jak pogoda pozwoli krótki spacer. I co tu robić z resztą czasu? I od razu wykreślam odpowiedź: włączyć telewizor

U mnie w domu popularnym pomysłem są gry towarzyskie. Rozpiętość wiekowa jest duża od 2 lat (ale ten osobnik nie bierze jeszcze aktywnego udziału w rozgrywkach) więc tak naprawdę najmłodszy gracz ma lat 8 do…. tu nie ma ograniczeń wiekowych. Dlatego dziś przedstawiam Wam  gry, bez których nie obejdzie się żadne spotkanie rodzinne.

Na początek doskonale wszystkim znane scrabble. Gra oparta na zasadzie popularnych niegdyś krzyżówek. W jednej partii może zagrać do 4 graczy.

Ja jestem szczęśliwa posiadaczką wersji travel, kostki z literami są może nieco mniejsze ale za to tablica umożliwia ich umocowanie, co znacznie ułatwia partyjkę w niestabilnych warunkach.scrable1

scrable2

 

Druga propozycja to Rummikub. To trochę taki liczbowy odpowiednik Scrubble. Od razu informuję: GRA NIE WYMAGA SZYBKIEGO MNOŻENIE, DZIELENIA, DODAWANIA I ODEJMOWANIA W PAMIĘCI :)  wystarczy umieć liczyć do 36, znać kolejność cyfr od 1 do 13, wykazać się nieco taktyką i pomysłowością.

 

rumicube2

rumicube1

 

Trzecia z propozycji to Prawo Dżungli. Super gra na refleks i spostrzegawczość praktycznie z dowolną ilością graczy. Trzeba jak najszybciej ocenić czy karty na stole są identyczne czy tylko podobne, a producenci zastosowali wiele wizualnych sztuczek żeby wprowadzić gracza w błąd. Czasem dopiero dokładne oględziny kart i głośniejsze argumenty doprowadzają do rozstrzygnięcia partii

OSTRZEŻENIE: walka o berło może powodować uszkodzenie ciała i blatu stołu, przy którym odbywa się rozgrywka

 

prawo1

prawo2

prawo4

 

Czwórka to dobrze znane ale ostatnio jakby zapomniane kalambury. Ja posiadam  wersję z planszą i pionka, ale czasem pomijamy tą część gry skupiając się tylko na rysowaniu i pokazywaniu i zdobywaniu za to punktów.

 

kalambury1

kalambury5

kalambury4

 

Piątka to Jenga. Dopóki nie spróbowałam nie wiedziałam, ze budowanie wieży z drewnianych kloców może budzić tyle emocji. Fajny pomysł na spędzenie popołudnia, i ćwiczenie na opanowanie drżenia rąk Jedyny minus: dźwięk kloców upadających gdy wieża się rozpada: baaardzo głośny….

 

jenga1

jenga4

jenga2

jenga3

W tym roku kolekcja powiększy się o planszówkę PAN TU NIE STAŁ. Według opisu ma być to powrót do czasów PRL, pustych półek sklepowych i dłuugich kolejek. Zobaczymy, ja nam pójdzie walka o ocet i inne produkty.

A może Wy macie jakieś ciekawe propozycje gier? Co polecacie na zimowe wieczory?