Dziś kilka słów o druku i dwóch podstawowych przestrzeniach barwnych.

CMYK, stosowany w poligrafii, operuje czterema barwami (Cyan, Magenta, Yellow, Black). Aby wydrukować zaprojektowany w kolorze projekt, każdy z kolorów trzeba rozbić na cztery kolory. Każdemu z kolorów trzeba przydzielić wartość procentową (od 0 do 100%) tej użytej barwy. I tak, prezentowany niżej fiolet ma skład:.C – 55%, M – 84% Y – 6% K – 0%

Istnieją również barwy, których nie można wyrazić za pomocą systemu CMYK – są to kolory wzornika Pantone. Te kolory pozwalają na wyjątkowo dokładne odwzorowanie barwy i uzyskanie niezwykle wyrazistego efektu. Zastosowanie tych farb w druku podnosi zdecydowanie walory wizualne produktu, wpływając jednocześnie na wzrost kosztów. Ale czasami warto.

Poniżej druk koloru fioletowego CMYK i PANTONE w bardzo dużym powiększeniu.

CMYKI I PANTONE

Jak widać po lewej druk CMYK to zbiór punktów w kolorach cyan, magenta i yellow. Przy dużym oddaleniu tworzy się jednolity kolor fioletowy. Ale zbliżenie odkrywa niedoskonałości. Kolory występują w proporcjach C – 55%, M – 84% Y – 6% K – 0%

Pantone jest intensywny i jednolity również przy dużym zbliżeniu. To zdecydowanie ładniejszy, równy. ale zdecydowanie droższy.

Wybór techniki nie jest taki oczywisty: zależy mi. od budżetu, ilości kolorów w projekcie. Pamiętajmy również, plik do druku z kolorem Pantone jest przygotowywany inaczej niż pod CMYK. Ale o tym innym razem.