Tekst o samodzielnym tworzeniu logo, który dla Was napisałam, pokazał mi jak wiele z Was marzy o tym, aby mieć swój znak mi. do sygnowania swoich zdjęć, które wrzuca do Internetu lub do stworzenia nagłówka na bloga.

Jak to zrobić szybko i samodzielnie?

Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie swojego graficznego podpisu. A łatwo i szybko można to zrobić za pomocą fontów imitujących odręczne pismo. Takie fonty fachowo nazywa się pisankami kaligraficznymi a potocznie pisankami. Często takie litery tworzone są odręcznie, następnie skanowane i dopiero wtedy przetwarzane są na cyfrowe kroje pisma. Nie wyglądają dobrze jako całe akapity tekstu, często jest też problem z czytelnością, dlatego proponuję używać ich oszczędnie, np. jako swojego podpisu.

Zamiast logo – podpis

Fonty które dla Was wybrałam są ozdobne, ale nie idealne w kształcie. Faktycznie ma się wrażenie, że jest to pismo odręczne. I właśnie o to chodzi, aby ten podpis sprawiał wrażenie naszego pisma.

To zaczynamy:

Spirulina

January Script

Close to you

Carolina Hills

Volstead

Distant Stroke

 

Fortunates December 

 

Great Day

 

Love Hewits

 

Hijrnotes

Warto zauważyć, że niektóre połączenia liter wyglądają dobrze a inne po prostu słabo… Warto poeksperymentować i znaleźć coś dla siebie. Wszystko to sprawka tego, że twórcy fontów są zazwyczaj anglojęzyczni i przygotowują fonty dla połączeń liter które najczęściej występują w języku angielskim, dlatego w typowo polskich połączeniach literowych może to po  prostu wyglądać nie dobrze.

Druga rzecz to czytelność. Podpytaj kilka osób czy są w stanie poprawnie odczytać twoje imię i nazwisko. Skoro już chcesz podpisywać swoje prace warto żeby czytelnicy mogli je poprawnie przeczytać.

I trzecia rzecz – zerkajcie na licencje. Niektóre z tych fontów są tylko do użytku osobistego.