O kreatywności wiele już napisano. Mamy zestawy ćwiczeń, które pomagają nam ją rozwijać. Mamy złote rady jak sobie radzić kiedy jej brak. Mamy też nareszcie odpowiedź czym tak naprawdę kreatywność jest i co ludzie kreatywni robią inaczej, że owocuje to innowacyjnymi pomysłami i projektami.

Kreatywność to tak naprawdę “niezły bajzel”

Proces twórczy jest złożonym i zmienny procesem, dlatego raczej nie powinno nas zaskakiwać, że ludzie kreatywni mają podobno raczej chaos w głowie niż nieskazitelny porządek. Niesamowite jest to, że praca twórcza harmonizuje elementy, które wydawać by się mogło że są nie do pogodzenia a które ma w sobie każdy z nas. Twórczy ludzie są skupiskiem różnorakich zainteresowań, wpływów, pomysłów a w swojej pracy znajdują swój sposób aby to wszystko ze sobą spójnie połączyć. Właśnie dlatego tak trudno opisać kreatywność – bo jest tyloma rzeczami jednocześnie.

Żyć bardziej twórczo

Badania dowodzą, że osoby, które czerpią przyjemność z samego procesu tworzenia czegoś (motywuje ich samo działanie a nie wizja określonego produktu końcowego) i mają poczucie kontroli nad tymi działaniami, czyli mogą dowolnie wpływać na jego przebieg wykazują się wyższą kreatywnością i mają  Dlatego tak ważne jest aby od czasu do czasu stworzyć coś tylko dla siebie, wg własnego pomysłu a nie wytycznych klienta. To z pewnością uwolni naszą kreatywność.

I pomimo tego że, kreatywność to proces niejednorodny i skomplikowany są praktyki których stosowanie zwiększają szanse naszego sukcesy w tej dziedzinie i być może zaowocują przełomowym pomysłem.

– kreatywna zabawa
– pasja
– śnienie na jawie
– samotność
– intuicja
– otwartość na doświadczenia
– uważność
– wrażliwość
– przekuwanie przeszkód na swoją korzyść
– niestandardowe myślenie

Oto cechy które autorzy książki “Kreatywni – i masz pomysł na wszystko” S. B. Kaufman i C. Gregorie wyłuskali i przedstawili na przykładach jako te, które wyjątkowo warto pielęgnować. Jakimi metodami to robić? Podstawą czyjej hiperkreatywności była samotność a czyjej umiejętności wyciągania wniosków z porażek i barier? Odpowiedzi i przykłady z życia wzięte opisane są w książce. Ale to o czym warto wspomnieć to fakt, że każdy z nas ma pokłady kreatywności w sobie. Nie jest ona darem, zarezerwowanym tylko dla nielicznych. Różnie się ujawnia, różne cechy wpływają na jej ujawnienie i formę ale z pewnością każdy z nas posiada zestaw cech który ma moc twórczą.

*** KONKURS ***

Dla dwójki szczęśliwców Wydawnictwo Muza ufundowało te właśnie książki z krórych więcej dowiesz się o osobach które postrzegamy jako kreatywne.

A jak zdobyć taką książkę?

Moi drodzy Kreatywni podzielcie się swoim pomysłem na to jak radzić sobie z brakiem weny i pomysłów. Co na was działa: Przerwa? Stanie na głowie (bo to podobno zwiększa ukrwienie)? Spacer?
Zupełnie subiektywnie wybiorę dwie najfajniejsze odpowiedzi, których autorzy dostaną po egzemplarzu książki.

Odpowiedzi można udzielać do 28.03.2018 do godz. 23:59.

Wyniki ogłoszę na moim fanpage’u 29.03.2018 i skontaktuję się ze zwycięzcami mailowo.