Przy każdej pracy twórczej warto mieć miejsce gdzie będziemy zbierać np. fotografie wykonanych przez nas prac. Warto to dokumentować nie tylko po to, żeby widzieć swój rozwój i postępy w pracach. To też wspomnienia. Ale przede wszystkim to prezentacja twoich, często unikalnych pomysłów i wzorów dla nowych potencjalnych klientów. O tym jak zacząć tworzyć  portfolio pisałam w tym wpisie. Dziś chciałabym pokazać wam inną formę niż portfolio w wersji elektronicznej – portfolio drukowane.

do czego może ci się przydać taki katalog twoich prac?

na rozmowę kwalifikacyjną

W trakcie rozmowy nie mamy do dyspozycji komputera, a podgląd na telefonie nie jest zbyt wygodny. I choć w branży kreatywnej często portfolio jest kryterium, które decyduje o zaproszeniu na rozmowę, nie mamy pewności, że wszyscy uczestnicy spotkania widzieli nasze prace. A czasem dobrze by było unaocznić fotografią jakiś temat. Taki katalog boże być bardzo przydatny. Jeśli nawet nie będzie nam niezbędny to z pewnością sprawi ze nasza osoba zostanie zapamiętana jako dobrze przygotowana do spotkania.

na spotkanie networkingowe

Na tego typu spotkaniach wizytówka to podstawa. Ale warto też mieć fotografie naszych prac, żeby wizualnie pokazać czym się zajmujemy. A zamiast nosić stos pojedynczych fotografii,warto zamknąć je w porządnie wyglądającym katalogu.

na spotkanie handlowe

Jeśli udało nam się umówić spotkanie handlowe i nie odbywa się ono w naszym biurze a w biurze kontrahenta lub w kawiarni, warto mieć przy sobie katalog ostatnich realizacji.  To bardzo profesjonalne podejście, które być może za skutkuje podjęciem współpracy.

na targi

Oczywistością jest, że na targach nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkich swoich prac. Wiele z nich jest nawet nie do powtórzenia ze względu na unikalne elementy które zostały zastosowane w procesie tworzenia (np. kamienie). Sfotografujmy je i umieśćmy w drukowanym portfolio. Jeśli z klientem nawiąże się rozmowa i wyrazi on chęć zobaczenia innych prac można je zaprezentować właśnie w takim katalogu.

Fot. PiLLow Design

Fot. PiLLow Design

na pamiątkę

Nasze twórcze prace to nasz dorobek. To nasze pomysły, które otrzymały fizyczny kształt. Może nie wszystkie całkiem udane. Może nieco pokraczne. Albo inaczej, w tej chwili wydaja nam się super udane za parę lat mogą się wydawać śmieszne i kiczowate. Ale są nasze!  Warto mieć co powspominać za kilka lat Przy takim katalogu warto umieścić datę stworzenia projektu.

Wiem co sobie teraz myślicie “może faktycznie i by się przydał taki katalog, ale to nie takie łatwe i tanie, żeby go zrobić. Potrzebny grafik, drukarnia…” a okazuje się, że zupełnie nie. Możecie stworzyć sobie zupełnie sami taki katalog postaci foto książki. Firma Saal Digital Polska stworzyła bardzo prostą w obsłudze aplikację, gdzie zupełnie samodzielnie i przy podstawowych umiejętnościach obsługi programów graficznych jesteście w stanie szybko stworzyć profesjonalnie wyglądający produkt. Pomaga w tym szeroka gama szablonów, które można dowolnie edytować.

Prosty proces tworzenia to nie wszystko. To co najważniejsze to otrzymujecie super produkt. Materiały użyte do produkcji i jakość wydruku są po prostu świetne. Całość wygląda bardzo profesjonalnie. A zresztą sami zobaczcie.

 

Wpis powstał przy współpracy z firmą Saal Digital Polska #saaldigitalpolska