Końcówka roku to czas przewidywania trendów – również tych graficznych. Na podstawie kilku zestawień trendów graficznych, które przejrzałam wybrałam te, które moim zdaniem będą rosły w siłę w 2018 roku a ich znajomość może być pomocna w prowadzeniu nowoczesnego i trendsetterskiego bloga oraz zwiększenia aktywności w social mediach.

Pomysłowa typografia

Litery jak rysunki! Font, nawet ten najbardziej ozdobny,pisany z klawiatury komputera to już za mało. Żeby się wyróżnić trzeba postawić na unikalną i ręcznie rysowaną typografię. Będzie pojawiać się coraz więcej nietypowych krojów pisma, a także ciekawych kombinacji tekstu z ilustracją czy też fotografią. To chyba mój ulubiony z trendów

źródło: Creative Market

źródło: Behance

Nastrojowe fotografie

Bardzo wiele takich fotografii jest na Instagramie a w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Ten trend widać choćby w filtrach do zdjęć jakie proponują nam social media. To wyraźny powrót do fotografii lat 80/90, kiedy to z różnych powodów kolory przetwarzane przez urządzenia elektroniczne były wtedy nieco zużyte i nie tak nasycone. Podobnie rzecz się miała z odczynnikami do wywoływania fotografii – zawsze dawały zgaszone kolory i efekt “miękkiego vintage”.  Zjawisko to zainspirowało wielu projektantów do wyboru nastrojowych palet kolorów do użycia zwłaszcza  w fotografiach produktowych.

źródło: Pixabay

źródło: Creative Market

Intensywne kolory i gradient

Minimalizm, również ten kolorystyczny powoli przestaje być głównym trendem. Świat graficzny, już od jakiegoś czasu śmielej wykorzystuje kolor. Wiele marek zdecydowało się na zastosowanie intensywnych kolorów, ale także gradientów, o których jeszcze nie tak dawno myślano, że są passé i nie prędko wrócą do projektów. A jednak. Ten trend jest bardzo widoczny w brandingu. W nowym roku projektanci będą coraz chętniej stawiać na energię i zaskakiwać doborem kolorów.

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

Ilustracje

Ilustracje od już od jakiegoś czasu zajmują wysoką pozycję w grafice. Styl na 2018 rok to odręczność, wrażenie jakby wykonanych na szybko, niedokończonych prac. Właśnie takich ilustracji – szkiców prawdopodobnie będzie się pojawiać jeszcze więcej na blogach czy w mediach społecznościowych. Może warto poprosić kogoś o awatar w takim stylu…

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

Któryś z trendów Cię zainspirował? Masz pomysł na nowy nagłówek na bloga albo identyfikację wizualną? A może nie gonisz za trendami i pozostaniesz wierna stylowi z poprzednich lat? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.