Zasada 4 – elementy nawiązujące do siebie nawzajem powinny być zgrupowane blisko siebie

czyli, kilka elementów zgrupowanych (np. kilka linijek tekstu albo test + fotografia) kiedy umieszczone są blisko siebie, stają się wizualną całością. Nasz mózg automatycznie rozumie, że nie są to niezależne od siebie informacje a grupa powiązanych ze sobą elementów.

Przykład 1

Projekty Bonów Upominkowych dla Lejdis – Mobilnego Studia Urody.

Dwa bloki informacyjne. Pierwszy dotyczący Bonu Upominkowego i wszystkiego co się z nim wiąże: dla kogo, na jaką usługę, jaki termin. Drugi blok informacyjny to dane dotyczące miejsca wykorzystania bony – dane kontaktowe. Propozycja pastelowa rozdziela bloki informacyjne różnym rodzajem wyrównania tekstu. Natomiast propozycja elegancka dodatkowo podkreśla bloki tekstowe różnym kolorem tła.

wizualizacja

Przykład 2

Ulotka dla marki Mosca – kolorowej i energetycznej biżuterii.

Tu również mamy dwa bloki treści: o biżuterii i o marce (firmie). Zasada odległości: jeden tekst na górze drugi na dole. Jeden wyrównany do prawej a drugi do lewej strony. Dodatkowo rozdzielają je również elementy graficzne.  Na pierwszy rzut oka widać, że są to dwa różne “tematy”.

ulotka

Pamiętaj, że bliskość elementów sugeruje ich związek. A łączenie elementów w grupy nie tylko ma na celu podkreślenie ich zależności ale również uporządkowanie przestrzeni.

A teraz małe ćwiczenie

Jeśli projektujesz coś nowego, albo masz  już gotowy projekt, lekko przymruż oczy i sprawdź ile elementów wizualnych widzisz (w ilu miejscach zatrzyma się twój wzrok na projekcie). Jeżeli w projekcie jest od 3 do 5 takich elementów, warto zastanowić się, czy niektórych z nich nie da się ze sobą połączyć.

Jeśli przegapiłeś poprzednie zasady to możesz je znaleźć tutaj:

KONTRAST

WYRÓWNANIE

POWTARZANIE

WSTĘP

pozdrawiam